Choď na obsah Choď na menu
 


Rammstein 2

14. 12. 2008

Skladba Wollt ihr das Bett in Flammen sehen? otvára debutový album skupiny a zároveň nám prezrádza, čo to o pôvode názvu skupiny. Ide o názov jedného miesta v Nemecku, kde americká armáda usporiadala leteckú show. Počas letov sa však jedno z lietadiel zrútilo a spôsobilo katastrofu, pri ktorej bolo vyše 80 ludí zranených a zabitých. To miesto sa nazýva Ramstein (s dvoma m je názov kapely preto, aby to lepšie vyznelo).


Šesť hudobníkov pochádzajúcich z Berlína a Schwerinu spojilo svoje sily začiatkom roku 1994. Iniciátorom vzniku skupiny bol gitarista Richard Kruspe, nasledovaný bubeníkom Christophom Schneiderom a Oliverom Riedelom, hrajúcim na basovej gitare. Zloženie kapely behom krátkeho času doplnili Till Lindemann, so svojím typickým vokálnym prejavom, klávesista Christian Lorenz a posledným šiestym členom sa stal druhý gitarista Paul Landers. Trvalo rok, kým spoločnými silami nazbierali dostatočne veľa materiálu na prvý album. V marci roku 1995 nahrávajú svoj debut na trocha zvláštnom mieste, v Štokholme. Spolupracujú s producentom Jacobom Hellnerom, známym v tom čase prácou pre švédsku crossoverovú kapelu Clawfinger. V auguste toho istého roka vychádza ich prvý singel Du riechst so gut.

 

Mesiac po vydaní singla sa na trhu objavuje ich album s názvom Herzeleid, obsahujúci jedenásť piesní. Už v tomto období sa vynárajú pochybnosti, hlavne zo strany nemeckých novinárov, o filozofickom smerovaní tejto skupiny. V jednom z časopisov sa objavilo obvinenie, že na obale prvého albumu vyzerajú členovia Rammsteinu ako pravý príklad perfektnej árijskej rasy. Tejto nálepky a spájania napríklad s nacizmom sa Rammstein nevyhli az do dnešnej doby. Sami tvrdia, že to nieje pravda, avšak ako sa ešte neskôr dozvieme, v niekoľkých ďaľších prípadoch svojím konaním iba podporovali senzáciechtivých novinárov.


2. januára 1996 sa na trhu objavil další singel. Jeho názov je Seemann a chlapci sa v ňom predviedli v trocha inom svetle ako sme zvyknutí. Pomalá, melancholická skladba je pritvrdená gitarou iba v refréne a aj spev je v mnohom odlišný od známeho prejavu speváka Tilla. My sa však presunieme o pol roka ďalej a budeme sa venovať jednému z najdôležitejších momentov v histórii kapely. V auguste 96-teho roka si totiž americký kultový režisér David Lynch vyberá dve skladby z ich prvého albumu a použije ich vo svojom novom filme Lost Highway. Ide o pesničky Heirate mich a Rammstein, ktorými sa dostala kapela do povedomia posluchčov nielen v Európe, Amerike, ale aj u nás, na Slovensku.

 

Na soundtracku sa ocitajú v spoločnosti známych tvárí hudobného priemyslu - Davida Bowieho, Trenta Reznora z Nine Inch Nails, Marylin Manson ci Angela Badalamentiho. Spevák Till objasňuje spoluprácu s Davidom Lynchom takto: "Poslali sme mu náš album, lebo sme chceli, aby nám režíroval klip k prvému singlu. On práve pracoval na filme Lost Highway a tak nemal čas na to, aby nám vyhovel. Raz, ked s manželkou cestoval na natáčanie, pustila náše CD v aute a jemu sa skladby natoľko zapáčili, že sa rozhodol použiť ich vo filme." Od tohto momentu sa začína nová éra skupiny - čas, keď ich ľudia buď obdivujú a akceptujú, alebo odmietajú a nenávidia.

 

Pred oficiálnym vydaním nového, dlho očakávaného albumu, ktorý už v predpredaji v Nemecku dosiahol platinového ocenenia, stihnú ešte absolvovať koncertnú šnúru po Rakúsku, Švajčiarsku a samozrejme Nemecku. Ich predkapelou je známa anglická skupina Eskimos & Egypt. V rovnakých štátoch sa zúčastnia aj niekoľkých festivalov, tým najznámejším je však holandský Pinkpop. Iba deň pred vydaním albumu sa do predaja dostáva aj druhý singel, ktorý je ešte do dnešnej doby posledným z tejto dosky, pieseň Du hast.


22. júla 1997 vychádza druhý album s názvom Sehnsucht, ktorým sa Rammstein definitívne presadili na celom európskom trhu. Nachádza sa na ňom 11 piesní, v limitovanej edícií neskôr vychádza aj s novou verziou skladby Du riechst so gut. Booklet disku si nemôžeme nevšimnúť, obsahuje totiž portréty jednotlivých členov od Gottfrieda Hellweina, jednotlivé fotografie zachytávajú tváre členov kapely v mierne upravenej forme, čo niektorí ľudia neprijali s veľkým nadšením.

 

Dostali sme sa k prvej coververzii, ktorú Rammstein vydali ako daľší singel ešte pred koncom roku 1997. Ide o skladbu od kultových nemeckých elektronických priekopníkov Kraftwerk s názvom Das Modell. Disk dalej obsahuje jednu z ich nevydaných skladieb, piesen Kokain a nachádza sa tu aj interaktívna časť, kde nájdeme počítačovú hru.


Ďaľším dôležitým medzníkom v histórii skupiny bola chvíľa, keď boli prizvaní k spolupráci na projekte venovanom skupine Depeche Mode. Na album For The Masses prispeli singlovou coververziou skladby Stripped, ktorá sa stala asi najznámejšou z celej kompilácie. Pieseň vyšla samostatne 30. 7. 1998 a okrem verzie pre rádiá obsahuje niekoľko remixov tejto skladby. Tri dni nato sa na televíznych obrazovkách prvý krát objaví video k piesni a začínajú daľšie obvinenia zo strany tlače. V klipe sa totiž objavujú sekvencie z filmu Leni Riefenstahlovej - Olympia, ktorý bol natočený so súhlasom Hitlera a za účasti Goebelsa. Mal slúžit ako nacistická propaganda za čias nemeckej ríše. Možno, že si to páni z Rammsteinu neuvedomujú, ale práve tieto skutočnosti sú ako voda na mlyn všetkým novinárom, ktorí sa snažia označovat členov skupiny ako nacistov.


Nasledujúce dva roky trávili prevažne na cestách. V roku 1999 sa objavili medzi nominovanými na MTV Music Award v kategórii ´najlepší živý program´. Aj keď víťazstvo nakoniec nezískali, o sile ich pódiového prejavu nasvedčoval aj ich posledný album "Live Aus Berlin" z augusta 1999. Kolekcia osemnástich najväčších hitov, zaznamenaná počas vystúpenia v Berlíne, vychádza paralelne aj vo video, neskôr i DVD podobe, okrem iného aj v cenzúrovanej a necenzúrovanej verzii. Z necenzúrovanej bola vystrihnutá Tillova exhibícia s obrovským umelým striekajúcim penisom.


V roku 2000 začali Rammstein pripravovať ďalší album Mutter. Na Vianoce vydávajú prvý singel Links 2 3 4. O pár týždňov neskôr sa objavil videoklip k skladbe Sonne. Jeden z ďaľších medzníkov bolo vydanie albumu Mutter. Tento album bol komerčnejší ako tie predošlé a slávil celosvetový úspech. Ako sami povedali, že pri Mutter boli dosť kontrolovaní, ale oni vedeli presne čo chcú, nebola tam tá kreativita, nemali slobodu, ževraj bola v štúdiu nepríjemná atmosféra, členovia skupiny si liezli na nervy. Bolo to krízové obdobie Rammsteinu. Gitarista Richard Kruspe sa vtedy kvôli tomu presťahoval do New Yorku. V tomto období sa dozvedáme informácie, že Richard má veľa energie a založil si nový projekt Emigrate. Vtedy sa šírili informácie, že Rammstein sa kvôli tomu rozpadnú, ale Richard sám povedal že na Rammstein to nebude mať vplyv, lebo je preňho prvoradý. Ostatní členovia mu dali v tomto voľnú ruku. Neskôr na singli Links 2 3 4 vychádza aj pieseň Halleluja.


V roku 2002 sa dve ich pesničky presadili aj vo filmoch. Pesnička Halleluja vo filme Resident Evil a pesnička Feuer frei vo filme XXX, kde si dokonca aj zahrali. V roku 2003 bolo vydané DVD histórie Rammstein Lichtspielhaus, ktoré obsahuje všetky videoklipy, ukážky z koncertov, rozhovory...


V polovici roku 2004 vyšiel pilotný singel Mein Teil k albumu Reise Reise. 6. septembra vychádza druhý singel z albumu s názvom Amerika. Až 27. septembra vychádza dlho očakávaný album Reise Reise. V poradí tretí ako singel vychádza pesnička Ohne dich, ku ktorej je veľmi smutný klip, na jeho konci spevák Till nešťastne zomiera. Ako ďalší singel si Rammstein vybrali pesničku Keine Lust. Ďalší v poradí piaty singel z Reise Reise dlho nebol istý ale nakoniec sa rozhodli pre pieseň Los. Rammstein 28.2.2005 navštívili Bratislavu. Kto tam bol musí uznať, že to bol nezabudnuťelný zážitok na celý život.


Po koncertnom turné sa Rammstein rozhodli vydať album s piesňami, ktoré sa "nezmestili" na album Reise Reise. Prvým singlom sa stal song Benzin, ktorý už odznel na niektorých koncertoch z Reise Reise tour. Singel vyšiel 7. októbra 2005 a tak ako to bolo aj v prípade pilotného singlu Mein Teil, aj Benzín dorazil s veľkým rachotom. Klip pôsobí trochu komixovo, s istou dávkou humoru, satiry. Rammstein sú v ňom totiž požiarnici a na obrovskom požiarnickom voze zdemolujú stĺp elektrického vedenia, vlakovú súpravu, alej stromov, most, nespočetné množstvo áut, dokonca vybúrajú dieru do budovy...


28. októbra vyšiel očakávaný album Rosenrot (pôvodne sa mal volať Reise Reise vol.2). Prevažujú síce balady, ale album sa aj napriek tomu nesie v tvrdom štýle. Nasledujúci singel vyšiel ešte v roku 2005 pod názvom Rosenrot. Z tohto albumu vyšiel už len jeden, v roku 2006 ním bola skladba Mann gegen Mann.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Rammstein <3

(Rammstein, 31. 10. 2012 21:47)

http://www.wikimusic.sk/music/Rammstein

malé spresnenie

(sid, 30. 4. 2012 12:29)

Ja si dovolím len takú malú poznámočku k textu "z filmu Leniho Riefenstahla - Olympia", že LENI RIEFENSTAHL bola žena. Čiže sa tam objavili zábery "z filmu Leni Riefenstahlovej". Ináč super, Rammstein počúvam dlhé roky, podľa mňa sú skvelí. A bola som na obidvoch bratislavských koncertoch - nezabudnuteľné.

Re: malé spresnenie

(admin, 30. 4. 2012 13:36)

ďakujem za obidve opravenia :)

Rammstein je úžasna kapela :D

(Klaudia, 22. 1. 2012 20:17)

..Mám 17 rokov ..a až teraz som zistila aká užsna je skupina Rammstein!! ...proste ich peničky su skvelé ..Moja najobľúbenejšia pesnička je Du hast! ..alebo Ich will :) ..učim sa nemčínu takže im sem-tam čo spievajú tak rozumiem :):)

rammstein

(kiko, 12. 11. 2011 23:18)

rammsteina pocuvam od svojich 6 rokoch a teras mam 15 musim uznat ze najlepsia skupina ten ich hlas hlavne v pesnicke ich will proste rammstein je moje ukludnenie

Je to krasne

(Najlepsi fanusik Rammstein, 27. 10. 2011 8:23)

Rammstein poznam od A do Z. Nebol som sice na ich koncerte ale co robia. Je to nieco neuveritelne.PS:
Vdaka Rammstein.

RE: diky

(admin, 16. 5. 2011 11:30)

niet začo :) aj s takými vecami rád pomôžem ;)

diky

(...., 9. 4. 2011 15:47)

diky :) robim o nich projekt tieto info mi pomohli :p na wikipedi je o nich malo